  • Mfr # P21569-M12X1.25
  • Zoro # G2900331
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
102.00mm
Number of Flutes
4
Shank Dia.
9.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P21569-M12X1.25
Overall Length
102.00mm
Shank Dia.
9.00mm
Tap Size
M12
Tap Thread Size
M12-1.25
Thread Length
13.00mm
Shank Length
27.00 mm
Thread Size
M12x1.25
65% Thread Drill Size
10.94 mm
Square Size
7.00mm
Drill Bit Size
10.75mm
75% Thread Drill Size
10.78mm
Number of Flutes
4
Thread Pitch
1.25mm
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M12x1.25, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 13 mm, 75 Percent Thread Drill Size 10.78mm, Thread Limit 6H, Class of Fit 6H, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4