  • Mfr # P21589-M14X1.5
  • Zoro # G2901013
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
11.00mm
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P21589-M14X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Dia.
11.00mm
Tap Size
M14
Tap Dimension Type
Metric
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M14-1.50
55% Thread Drill Size
12.90 mm
Thread Size
M14x1.5
Shank Length
85.00 mm
65% Thread Drill Size
1/2 in
75% Thread Drill Size
12.50mm
Drill Bit Size
12.50mm
Square Size
9.00mm
Pitch Diameter Limit
6G
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Thread Type
Metric Fine
Standards
DIN 374
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur X·pert P
Primary Material Application
Steel
Features
For Long Chipping Materials
Shank Type - Machining
Straight
Thread Standard
Metric Fine
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
Yes
Tap Shank Standard
DIN 374
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Helix Angle
45 Degrees
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Spiral Direction
Thread Limit
6G
Primary Material Application ISO Code
P
Measurement System
Metric
Thread Pitch
1.50mm
List Number
P21589
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M14x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 12.50mm, Thread Limit 6G, Class of Fit 6G, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4