  • Mfr # TC117.UNF12-G0-WY80RG
  • Zoro # G300029166
/ea
Key Features
Tap Thread Size
UNF #12-28
Number of Flutes
4
Tap Finish
WY80RG (THL)
Application
Universal cut tap
Number of grooves
3EA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TC117.UNF12-G0-WY80RG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
UNF #12-28
Thread length
10mm
Usable length
30mm
Connection diameter (h9)
5.6mm
Clamping width
4.2mm
Functional length
80mm
Driving square length
7mm