  • Mfr # 23207-UNF4
  • Zoro # G2898119
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
1/8"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Inch
Tap Chamfer
Taper
Tap Size
#4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
23207-UNF4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
1/8"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#4
Overall Length
2-1/4"
Thread Length
3/8"
Pitch Diameter Limit
3B
Tap Thread Size
#4-48
Drill Bit Size
0.0940 in
Shank Length
46.00 mm
55% Thread Drill Size
2.45 mm
Square Size
2.70 mm
Thread Size
#4-48
65% Thread Drill Size
3/32 in
75% Thread Drill Size
2.32 mm
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
List Number
23207
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
UNF
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Threads per Inch
48
Secondary Material Application ISO Code
N
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Series
Prototex TiNi
Spiral Direction
Neutral
Extended Neck
Yes
Thread Standard
UNF
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Shank Type - Machining
Straight
Class of Fit
JIS 2
Measurement System
Pipe
Thread Limit
H2
Helix Angle
0 Degrees
Description
Spiral Point Tap, Thread Size #4-48, UNF, Overall Length 56 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 10 mm, 75 Percent Thread Drill Size 2.32 mm, Thread Limit H2, Class of Fit JIS 2, Number of Flutes 2