  • Mfr # 212161-M10X1
  • Zoro # G2894311
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
10.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M10
Tap Chamfer
Taper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
212161-M10X1
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
10.00mm
Tap Size
M10
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
94.50mm
Thread Length
14.00mm
Tap Thread Size
M10-1
Pitch Diameter Limit
6HX
65% Thread Drill Size
23/64 in
75% Thread Drill Size
9.00 mm
Drill Bit Size
9.00 mm
Thread Size
M10x1
55% Thread Drill Size
9.25 mm
Square Size
8.00 mm
Shank Length
57.00 mm
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Taper
Number of Flutes
3
List Number
212161
Number of Pieces
1
Thread Direction
Right Hand
Tap Thread Type
Metric Fine
Tap Finish
Uncoated
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Thread Pitch
1.00 mm
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Series
Prototex TiNi
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Thread Standard
Metric Fine
Extended Neck
Yes
Thread Limit
6HX
Secondary Material Application ISO Code
N
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M10x1, Metric, Overall Length 90 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 14 mm, 75 Percent Thread Drill Size 9.00 mm, Class of Fit 6H, Number of Flutes 3