  • Mfr # P22200-UNC4
  • Zoro # G2901180
/ea
Key Features
Shank Dia.
1/8"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Inch
Tap Chamfer
Taper
Tap Size
#4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P22200-UNC4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
1/8"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#4
Overall Length
2-1/4"
Thread Length
3/8"
Tap Thread Size
#4-40
55% Thread Drill Size
3/32 in
75% Thread Drill Size
2.20 mm
Shank Length
38.00 mm
Square Size
2.70 mm
Drill Bit Size
0.0930 in
65% Thread Drill Size
2.30 mm
Thread Size
#4-40
Pitch Diameter Limit
3B
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Tap Thread Type
UNC
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Extended Neck
Yes
Measurement System
Pipe
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Standard
UNC
Primary Material Application ISO Code
P
Class of Fit
JIS 2
Thread Limit
H2
Primary Material Application
Steel
Shank Type - Machining
Straight
Series
Prototex X·pert P
Spiral Direction
Neutral
Threads per Inch
40
Helix Angle
0 Degrees
List Number
P22200
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size #4-40, UNC, Overall Length 56 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 9 mm, 75 Percent Thread Drill Size 2.20 mm, Thread Limit H2, Class of Fit JIS 2, Number of Flutes 2