  • Mfr # P23210-UNF0
  • Zoro # G2901871
/ea
Key Features
Shank Dia.
1/8"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Inch
Tap Chamfer
Taper
Tap Size
#0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P23210-UNF0
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
1/8"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#0
Overall Length
Thread Length
5/16"
Tap Thread Size
#0-80
65% Thread Drill Size
1.25 mm
Shank Length
32.00 mm
Square Size
2.10 mm
75% Thread Drill Size
1.20 mm
Thread Size
#0-80
Drill Bit Size
0.0490 in
55% Thread Drill Size
1.30 mm
Pitch Diameter Limit
2B
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Tap Thread Type
UNF
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application
Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Threads per Inch
80
Series
Prototex X·pert P
Thread Standard
UNF
Class of Fit
JIS 2
Thread Limit
H1, H2
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Measurement System
Pipe
Extended Neck
No
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Helix Angle
0 Degrees
List Number
P23210
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size #0-80, UNF, Overall Length 40 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 8 mm, 75 Percent Thread Drill Size 1.20 mm, Thread Limit H1/H2, Class of Fit JIS 2, Number of Flutes 2