  • Mfr # P23210-UNF3
  • Zoro # G2902011
/ea
Key Features
Shank Dia.
1/8"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Inch
Tap Chamfer
Taper
Tap Size
#3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P23210-UNF3
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
1/8"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#3
Overall Length
2"
Tap Thread Size
#3-56
Thread Length
5/16"
Thread Size
#3-56
65% Thread Drill Size
2.13 mm
Drill Bit Size
0.0850 in
Shank Length
37.50 mm
Square Size
2.10 mm
75% Thread Drill Size
#46
55% Thread Drill Size
#44
Pitch Diameter Limit
2B
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Tap Thread Type
UNF
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Standard
UNF
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Steel
Class of Fit
H3
Measurement System
Pipe
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Neutral
Thread Limit
H2, H3
Series
Prototex X·pert P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Threads per Inch
56
Primary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Helix Angle
0 Degrees
List Number
P23210
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size #3-56, UNF, Overall Length 50 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 8 mm, 75 Percent Thread Drill Size #46, Thread Limit H2/H3, Class of Fit H3, Number of Flutes 2