  • Mfr # 212661-M14X1.5
  • Zoro # G2894442
Key Features
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M14
Tap Dimension Type
Metric
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
212661-M14X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Size
M14
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
100.00mm
Thread Length
21.00mm
Shank Dia.
11.00mm
Tap Thread Size
M14-1.5
Shank Length
29.00 mm
Drill Bit Size
12.50 mm
Thread Size
M14x1.5
75% Thread Drill Size
12.50 mm
Square Size
9.00 mm
65% Thread Drill Size
1/2 in
55% Thread Drill Size
12.90 mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Style
Spiral Point
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Number of Flutes
4
Tap Thread Type
Metric Fine
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Prototex TiNi
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Thread Pitch
1.50 mm
Spiral Direction
Neutral
Secondary Material Application ISO Code
N
Thread Standard
Metric Fine
Thread Limit
6HX
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Extended Neck
Yes
Shank Type - Machining
Straight
Class of Fit
2B
Helix Angle
0 Degrees
Number of Pieces
1
List Number
212661
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M14x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 21 mm, 75 Percent Thread Drill Size 12.50 mm, Class of Fit 2B, Number of Flutes 4