  • Mfr # 21361-M12X0.75
  • Zoro # G2894759
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
9.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M12
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
21361-M12X0.75
Country of Origin
India
Dimensions
Shank Dia.
9.00mm
Tap Size
M12
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
102.00mm
Thread Length
21.00mm
Pitch Diameter Limit
6H
Tap Thread Size
M12-0.75
Shank Length
27.00 mm
Tap Length Standard
DIN 374
Square Size
7.00 mm
Thread Size
M12x0.75
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
List Number
21361
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Standards
DIN 374
Tap Thread Type
UNC
Number of Pieces
1
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur H
Spiral Direction
Neutral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Tap Shank Standard
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
K, O
Thread Limit
6H
Primary Material Application ISO Code
N
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Measurement System
Metric
Thread Standard
Metric Fine
Secondary Material Application
Cast Iron, Composite
Thread Pitch
0.75mm
Shank Type - Machining
Straight
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M12x0.75, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 21 mm