  • Mfr # 21361-M14X1.25
  • Zoro # G2894783
Shank Dia.
11.00mm
Tap Size
M14
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21361-M14X1.25
Country of Origin
India
Dimensions
Shank Dia.
11.00mm
Tap Size
M14
Overall Length
100.00mm
Tap Thread Size
M14-1.25
Thread Length
21.00mm
Thread Size
M14x1.25
Shank Length
29.00 mm
Square Size
9.00 mm
Number of Flutes
4
Thread Limit
D3
Thread Pitch
1.25mm
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M14x1.25, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 21 mm, Thread Limit D3