  • Mfr # 21368-M16X1.5
  • Zoro # G2895538
Shank Dia.
12.00mm
Tap Size
M16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21368-M16X1.5
Shank Dia.
12.00mm
Tap Size
M16
Overall Length
100.00mm
Tap Thread Size
M16-1.50
Thread Length
21.00mm
65% Thread Drill Size
14.70 mm
75% Thread Drill Size
14.50 mm
Shank Length
42.00 mm
Thread Size
M16x1.5
Square Size
9.00 mm
55% Thread Drill Size
14.90 mm
Thread Pitch
1.50mm
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M16x1.5, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Left Hand, Thread Length 21 mm, 75 Percent Thread Drill Size 14.50 mm