  • Mfr # 21368-M24X1.5
  • Zoro # G2895580
Shank Dia.
18.00mm
Tap Size
M24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21368-M24X1.5
Shank Dia.
18.00mm
Tap Size
M24
Overall Length
140.00mm
Tap Thread Size
M24-1.50
Thread Length
26.00mm
Square Size
14.50 mm
Shank Length
47.00 mm
65% Thread Drill Size
22.73 mm
75% Thread Drill Size
22.54 mm
Thread Size
M24x1.5
Thread Limit
D5, D6
Thread Pitch
1.50mm
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M24x1.5, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 140 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Left Hand, Thread Length 26 mm, 75 Percent Thread Drill Size 22.54 mm, Thread Limit D5/D6