  • Mfr # 21361-M39X1.5
  • Zoro # G2895221
Tap Thread Size
M39-1.50
Number of Flutes
6
Overall Length
170.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21361-M39X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
M39-1.50
Overall Length
170.00mm
Shank Dia.
32.00mm
Thread Length
28.00mm
Tap Size
M39
Square Size
24.00 mm
Shank Length
98.00 mm
Thread Size
M39x1.5
Number of Flutes
6
Thread Pitch
1.50mm
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M39x1.5, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 170 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 28 mm