  • Mfr # E2031436-M10
  • Zoro # G2508718
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
10.00mm
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
Tap Material
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E2031436-M10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Overall Length
204.00mm
Thread Length
20.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
Pitch Diameter Limit
6HX
Square Size
8.00 mm
Shank Length
161.00 mm
Thread Size
M10x1.5
65% Thread Drill Size
8.50 mm
75% Thread Drill Size
11/32 in
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Tap Length Standard
DIN 13
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Thread Direction
Right Hand
Number of Flutes
4
Tap Finish
TiCN
Number of Pieces
1
Standards
DIN 371 XL
Tap Thread Type
List Number
E2031436
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Eco CI
Spiral Direction
Neutral
Thread Limit
6HX
Extended Shank
Yes
Thread Standard
Metric Coarse
Measurement System
Tap Shank Standard
DIN 13
Material Grade - Machining
TiCN
Extended Neck
No
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Composite, Copper
Tap Type
Straight Flute
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Pitch
1.50mm
Primary Material Application ISO Code
K, N, O
Helix Angle
0 Degrees
Description
Extension Tap, Thread Size M10x1.5, Metric Coarse, Overall Length 200.00 mm, High Speed Steel, TiCN, Right Hand