  • Mfr # AP1K-A-4500V
  • Zoro # G610033761
/ea
See details
Key Features
Number of Arc Sensors
4
Color
Black
Viewing Area
7.1 sq.in. (flip up visor)
Standards
NIOSH
Features
8-setting airflow control, minimum flow at 170 LPM; 9 to 13
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AP1K-A-4500V
Country of Origin
China
Dimensions
Visor thickness
0.067" (1.7 mm)
Details
Item
System
Number of Arc Sensors
4
Color
Black
Viewing Area
7.1 sq.in. (flip up visor)
Standards
NIOSH
Features
Series
AIRPLUSĀ® FLIP FRONT PAPR KIT
TIG AMP Rating
25
Material
Various
Characteristics
9-13 Dark Shade
Battery Type
Solar
Application
Welding
41.2 sq in. (26560 m2)
Amps
25 A
Description
ArcOne AirShield with 4500V Flip-front welding accessory with AirPlus Powered Air Purifying Respriator.