Walter Coolant Fed Drill, 5.7mm, 140, Carbide A3299XPL-5.7
Coolant Fed Drill, 5.7mm, 140, Carbide (Discontinued)
  • Mfr # A3299XPL-5.7
  • Zoro # G8276037
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A3299XPL-5.7
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
5.70mm
Shank Dia.
6.00mm
Overall Length
66.00mm
Flute Length
28.00mm
Maximum Drilling Depth
28.00mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Depth x Dia. Ratio
3xD
Drilling Depth
20.00mm
Shank Length
36.00mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Point Type
Self-centering
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.2244
Drill Bit Finish
AlCrN
Application
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
List Number
A3382
Coolant Through
Yes
Grade
K30F
Standards
DIN 6537
Number of Coolant Holes
2
Point type
Self-centering
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 5.70mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.2244, Metric, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2