Walter 9.90mm Carbide 140 Deg. Jobber Length Drill Bit A3379XPL-9.9
9.90mm Carbide 140 Deg. Jobber Length Drill Bit (Discontinued)
  • Mfr # A3379XPL-9.9
  • Zoro # G8111485
Get a 10% off coupon
MFR #
A3379XPL-9.9
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
9.90mm
Shank Dia.
10.00mm
Overall Length
103.00mm
Flute Length
61.00mm
Maximum Drilling Depth
61.00mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drilling Depth
49.00mm
Shank Length
40.00mm
Details
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Carbide
Decimal Equivalent
0.3898
Drill Bit Finish
XPL
Material
Carbide
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Coolant Through
No
Application
Grade
XPL
Measurement System
Metric
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 9.90mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.3898, Metric, Non-Coolant Through