Walter Micro Twist Drill, Solid Carbide, TiN A3378TML-2.4
Micro Twist Drill, Solid Carbide, TiN (Discontinued)
  • Mfr # A3378TML-2.4
  • Zoro # G6064344
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A3378TML-2.4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
2.40mm
Size
2.40mm
Shank Dia.
3.00mm
Overall Length
59.00mm
Flute Length
22.00mm
Maximum Drilling Depth
22.00mm
Dimension Type
Metric
Drill Length Class
Micro Length
Details
Item
Micro Drill Bit
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.0945
Drill Bit Finish
TiN
Material
Solid Carbide
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Finish
Tin
Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
Application
Steel, Cast Iron, NF Metals, High Temperature Alloys and Titanium Alloys
List Number
A3378TML-2.4
Point Type
Self-centering
Grade
K30F
Flute Type
Spiral
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Material Grade - Machining
K30F
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Circuit Board Drill
No
Aircraft Drill
No
Standards
Not Rated
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 2.40mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Self-Centering Point, Carbide, TiN, Spiral, K30F