Walter Jobber Drill, 8.50mm, Carbide, A3393TTP-8.5 A3393TTP-8.5
Jobber Drill, 8.50mm, Carbide, A3393TTP-8.5 (Discontinued)
  • Mfr # A3393TTP-8.5
  • Zoro # G8070596
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A3393TTP-8.5
Country of Origin
China
Dimensions
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Overall Length
103 mm
Flute Length
61 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Size
8.5 mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drilling Depth
49.00mm
Shank Length
40 mm
Drill Point Length
1.55mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H6
Maximum Drilling Depth
49 mm
Details
Application
For Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Metals, High-Temperature Alloys and Titanium Alloys
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.3346
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Finish
TiNAl
Item
Jobber Length Drill Bit
Coolant Through
Yes
Grade
K30F
Point Type
Self-centering
Number of Pieces
1
List Number
A3393
Standards
DIN 6537
Drill Bit Material
Solid Carbide
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Material - Machining
Carbide
Flute Type
Spiral
Finish - Machining
TiNAl
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
M, S
Coolant Fed
Coolant Through
Material Grade - Machining
K30F
Series
X.treme Inox
Number of Coolant Holes
2
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
N, O, P
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Graphite
Point type
Self-centering
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3346, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2