Jobber Drill, 4.50mm, Carbide, A6589DPP-4.5
  • Mfr # A6589DPP-4.5
  • Zoro # G8117627
Shank Dia.
6 mm
Decimal Equivalent
0.1772
Overall Length
102 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A6589DPP-4.5
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
102 mm
Flute Length
64.00 mm
Drill Bit Size
4.50 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
0.819mm
Maximum Drilling Depth
56 mm
Decimal Equivalent
0.1772
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1772, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2