  • Mfr # GX16-4E600N05-UF4
  • Zoro # G9381267
Width
6.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GX16-4E600N05-UF4
Width
6.00mm
Corner Radius
0.50mm
Overall Length
16.00mm
Depth of Cut
15.00mm
Reference Length
16.00mm
Max. Grooving Width
6.00mm
ANSI Number
GX16-4E600N05-UF4
ISO Number
GX16-4E600N05-UF4 WKP23S
Steel (P) Compatibility
Rake
32 Degrees
Chip-Breaker Code
UF4
ANSI Code
GX16-4E600N05-UF4 WKP23S
Cutting Application
Axial Grooving, Cut-Off, Facing, Longitudinal Turning, Radial Grooving
No Hole
Clearance Angle
6 Degrees
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 6.00mm, ANSI Code GX16-4E600N05-UF4 WKP23S, Chip-Breaker Code UF4, Clearance Angle 6 Degrees , Coating Process CVD