  • Mfr # H8004028-8
  • Zoro # G8805133
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
8.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H8004028-8
Country of Origin
Italy
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
8.00mm
Length of Cut
8 mm
Shank Dia.
10 mm
Milling Dia.
8.00mm
Corner Radius
0.50mm
Neck Dia.
7.85 mm
Overall Length
72 mm
Neck Length
72.00 mm