Walter Titex - Carbide twist drill, Jobber Drill Bit, Metric, 13.40mm Size, DC150-05-13.400A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-13.400A1-WJ30RE
  • Zoro # G7258268
Overall Length
124 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Shank Dia.
14 mm
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-05-13.400A1-WJ30RE
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
13.4 mm
Shank Dia.
14 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
77 mm
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
60.00mm
Maximum Drilling Depth
77 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
List Number
DC150-05
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.5276
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 13.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.5276, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2