Walter Titex - Carbide twist drill, Taper Length Drill, 4.40mm, Carbide, DC150-08-04.400A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-08-04.400A1-WJ30TA
  • Zoro # G7223791
Overall Length
85 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-08-04.400A1-WJ30TA
Dimensions
Drill Bit Size
4.4 mm
Overall Length
85 mm
Flute Length
45 mm
Shank Dia.
6 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Sizes Included
4.40mm
Maximum Drilling Depth
37.00 mm
Drill Point Length
0.801 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Shank Length
36 mm
Drill Length Class
Taper-Length
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Point Type
Split Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
DC150-08
Decimal Equivalent
0.1732
Standards
TP-NORM 64
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Number of Coolant Holes
Material Grade - Machining
WJ30TA
Series
Perform
Sheeter Drill
No
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN