  • Mfr # A1222-10.8
  • Zoro # G4850148
Overall Length
142 mm
Shank Dia.
10.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1222-10.8
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
10.8 mm
Shank Dia.
10.8 mm
Flute Length
94 mm
Drill Bit Dimension Type
Letter
Drilling Depth
76.00mm
Shank Length
48 mm
Drill Point Length
2.52mm
Maximum Drilling Depth
94 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.4250
List Number
A1222
Standards
DIN 338
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Flute Type
Spiral
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Aircraft Drill
Yes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.8 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4250, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through