  • Mfr # A1249XPL-1.1
  • Zoro # G4875320
/ea
Key Features
Overall Length
36 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
1.1 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
1 3/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-1.1
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
36 mm
Drill Bit Size
1.1 mm
Shank Dia.
1 3/32 in
Flute Length
14 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Length
22 mm
Drilling Depth
12.00mm
Drill Point Length
0.256mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
14 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
Number of Pieces
1
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Standards
DIN 338
Decimal Equivalent
0.0433
List Number
A1249XPL
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material Grade - Machining
XPL
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Measurement System
Metric
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.1 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0433, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through