  • Mfr # A1249XPL-1.4
  • Zoro # G4837618
Overall Length
40 mm
Drill Bit Size
1.4 mm
Shank Dia.
1 25/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1249XPL-1.4
Overall Length
40 mm
Drill Bit Size
1.4 mm
Shank Dia.
1 25/64 in
Flute Length
18 mm
Drilling Depth
15.00mm
Shank Length
22 mm
Drill Point Length
0.326mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
18 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.0551
Flute Type
Spiral
Non-Coolant Through
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Series
UFL
Material Grade - Machining
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.4 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0551, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through