  • Mfr # A1249XPL-14.5
  • Zoro # G4799282
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
14.5 mm
Shank Dia.
14.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1249XPL-14.5
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
14.5 mm
Shank Dia.
14.5 mm
Flute Length
114 mm
Drilling Depth
99.00mm
Shank Length
46 mm
Drill Point Length
3.38mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
114 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Decimal Equivalent
0.5709
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material Grade - Machining
XPL
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Series
UFL
Sheeter Drill
No
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.5709, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through