  • Mfr # A1249XPL-1.6
  • Zoro # G4869763
/ea
Key Features
Overall Length
43 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
1.6 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
1 19/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-1.6
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
43 mm
Drill Bit Size
1.6 mm
Shank Dia.
1 19/32 in
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
20 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
17.00mm
Shank Length
23 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.373mm
Maximum Drilling Depth
20 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Pieces
1
List Number
A1249XPL
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0630
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Standards
DIN 338
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Material Grade - Machining
XPL
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.6 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0630, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through