  • Mfr # A1249XPL-1.7
  • Zoro # G4850190
Overall Length
43 mm
Drill Bit Size
1.7 mm
Shank Dia.
1 11/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1249XPL-1.7
Overall Length
43 mm
Drill Bit Size
1.7 mm
Shank Dia.
1 11/16 in
Flute Length
20 mm
Drilling Depth
17.00mm
Shank Length
23 mm
Drill Point Length
0.396mm
Maximum Drilling Depth
20 mm
Straight
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Decimal Equivalent
0.0669
Drill Bit
Number of Pieces
1
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Drill Bit Point Type
Conical Point
Material Grade - Machining
XPL
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.7 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0669, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through