  • Mfr # A1249XPL-17.5
  • Zoro # G9378424
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
191 mm
Drill Bit Size
17.5 mm
Shank Dia.
17.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-17.5
Overall Length
191 mm
Drill Bit Size
17.5 mm
Shank Dia.
17.5 mm
Flute Length
130 mm
Drilling Depth
112.00mm
Shank Length
61 mm
Drill Point Length
4.08mm
Maximum Drilling Depth
130 mm
Decimal Equivalent
0.6890
Secondary Material Application
Composite
Secondary Material Application ISO Code
O
Drill Bit Point Type
UFL Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 17.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.6890, Metric, Drill Bit Point Type UFL Point, Non-Coolant Through