  • Mfr # A1249XPL-1.8
  • Zoro # G4823563
/ea
Key Features
Overall Length
46 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
1.8 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
1 51/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-1.8
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
46 mm
Drill Bit Size
1.8 mm
Shank Dia.
1 51/64 in
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
22 mm
Drilling Depth
19.00mm
Shank Length
24 mm
Drill Point Length
0.42mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
22 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Flute Type
Spiral
List Number
A1249XPL
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Pieces
1
Standards
DIN 338
Decimal Equivalent
0.0709
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Series
UFL
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Material Grade - Machining
XPL
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.8 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0709, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through