  • Mfr # A1249XPL-1.9
  • Zoro # G4778912
Overall Length
46 mm
Drill Bit Size
1.9 mm
Shank Dia.
1 57/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-1.9
Overall Length
46 mm
Drill Bit Size
1.9 mm
Shank Dia.
1 57/64 in
Flute Length
22 mm
Shank Length
24 mm
Drilling Depth
19.00mm
Drill Point Length
0.443mm
Maximum Drilling Depth
22 mm
A1249XPL
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.0748
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
XPL
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.9 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0748, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through