  • Mfr # A1249XPL-2.1
  • Zoro # G4823889
Overall Length
49 mm
Drill Bit Size
2.1 mm
Shank Dia.
2.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-2.1
Overall Length
49 mm
Drill Bit Size
2.1 mm
Shank Dia.
2.1 mm
Flute Length
24 mm
Shank Length
25 mm
Drilling Depth
20.00mm
Drill Point Length
0.49mm
Maximum Drilling Depth
24 mm
Straight
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.0827
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Material Grade - Machining
XPL
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.1 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0827, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through