  • Mfr # A1249XPL-2.2
  • Zoro # G4828980
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.2 mm
Shank Dia.
2.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-2.2
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.2 mm
Shank Dia.
2.2 mm
Flute Length
27 mm
Shank Length
26 mm
Drilling Depth
23.00mm
Drill Point Length
0.513mm
Maximum Drilling Depth
27 mm
A1249XPL
Number of Pieces
1
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Decimal Equivalent
0.0866
No
Material Grade - Machining
XPL
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.2 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0866, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through