  • Mfr # A1249XPL-2.3
  • Zoro # G4852738
/ea
Key Features
Overall Length
53 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
2.3 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
2.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-2.3
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.3 mm
Shank Dia.
2.3 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
27 mm
Shank Length
26 mm
Drilling Depth
23.00mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.536mm
Maximum Drilling Depth
27 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.0906
Standards
DIN 338
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Flute Type
Spiral
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
List Number
A1249XPL
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Series
UFL
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
XPL
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.0906, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through