  • Mfr # A1249XPL-2.9
  • Zoro # G4816548
Overall Length
61 mm
Drill Bit Size
2.9 mm
Shank Dia.
2.9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-2.9
Overall Length
61 mm
Drill Bit Size
2.9 mm
Shank Dia.
2.9 mm
Flute Length
33 mm
Shank Length
28 mm
Drilling Depth
28.00mm
Drill Point Length
0.676mm
Maximum Drilling Depth
33 mm
Decimal Equivalent
0.1142
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.9 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.1142, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through