  • Mfr # A1249XPL-5.8
  • Zoro # G4802259
Overall Length
93 mm
Drill Bit Size
5.8 mm
Shank Dia.
5.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-5.8
Overall Length
93 mm
Drill Bit Size
5.8 mm
Shank Dia.
5.8 mm
Flute Length
57 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
48.00mm
Drill Point Length
1.35mm
Maximum Drilling Depth
57 mm
Decimal Equivalent
0.2283
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.8 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.2283, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through