  • Mfr # A1249XPL-6.2
  • Zoro # G4876687
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.2 mm
Shank Dia.
6.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-6.2
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.2 mm
Shank Dia.
6.2 mm
Flute Length
63 mm
Drilling Depth
52.00mm
Shank Length
38 mm
Drill Point Length
1.45mm
Maximum Drilling Depth
63 mm
Decimal Equivalent
0.2441
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.2 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.2441, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through