  • Mfr # A1249XPL-6.5
  • Zoro # G4865697
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.5 mm
Shank Dia.
6.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1249XPL-6.5
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.5 mm
Shank Dia.
6.5 mm
Flute Length
63 mm
Shank Length
38 mm
Drilling Depth
52.00mm
Drill Point Length
1.52mm
Maximum Drilling Depth
63 mm
Decimal Equivalent
0.2559
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.2559, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through