  • Mfr # A1249XPL-7.8
  • Zoro # G4760207
/ea
Key Features
Overall Length
117 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
7.8 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
7.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-7.8
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
117 mm
Drill Bit Size
7.8 mm
Shank Dia.
7.8 mm
Flute Length
75 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
42 mm
Drilling Depth
62.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
1.82mm
Maximum Drilling Depth
75 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Standards
DIN 338
Decimal Equivalent
0.3071
List Number
A1249XPL
Flute Type
Spiral
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
XPL
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.8 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.3071, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through