  • Mfr # A1249XPL-8.3
  • Zoro # G4863457
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
117 mm
Drill Bit Size
8.3 mm
Shank Dia.
8.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1249XPL-8.3
Overall Length
117 mm
Drill Bit Size
8.3 mm
Shank Dia.
8.3 mm
Flute Length
75 mm
Drilling Depth
62.00mm
Shank Length
42 mm
Drill Point Length
1.94mm
Maximum Drilling Depth
75 mm
Decimal Equivalent
0.3268
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.3268, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through