  • Mfr # A1249XPL-9.4
  • Zoro # G4825937
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
9.4 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
9.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-9.4
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
125 mm
Drill Bit Size
9.4 mm
Shank Dia.
9.4 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
81 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
66.00mm
Shank Length
44 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
2.19mm
Maximum Drilling Depth
81 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.3701
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
A1249XPL
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drill Bit Point Type
Conical Point
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Material Grade - Machining
XPL
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.4 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.3701, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through