  • Mfr # A1254TFT-15.5
  • Zoro # G4021199
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
178 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1254TFT-15.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
15.5 mm
Overall Length
178 mm
Flute Length
4 181/250 in
Shank Dia.
15.5 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Length Class
Taper-Length
Maximum Drilling Depth
4.7240 in
Drill Point Length
4.66 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Shank Length
58 mm
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Point Type
6 Facet Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
List Number
A1254TFT
Decimal Equivalent
0.6102
Standards
DIN 338
Material Grade - Machining
M42
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Series
VA Inox
Primary Material Application ISO Code
M, N
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
O, P, S
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Steel, Titanium
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 15.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , 6 Facet Point, High Speed Steel, TiNAl