  • Mfr # F2481-5.97
  • Zoro # G8224824
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
5.97mm - 0.2350
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2481-5.97
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
5.97mm - 0.2350
Flute Length
12.00 mm
5.97mm (0.2350)
Reamer Size
5.97 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
75.00 mm
Drill Bit Size
5.97mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Flute Type
Spiral
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Coolant Through
Yes
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Left Hand
Application
For Aluminum, Plastics
Shank Type
Drill Bit Material
Material
Number of Pieces
1
Drill Bit Finish
Uncoated
Decimal Equivalent
0.2350
Point Type
Self-centering
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Grade
High Performance
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Flutes
4
Spiral Direction
Left Hand
List Number
F2481
Standards
DIN 6537
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, Bright (Uncoated), Metric, 5.97 mm