  • Zoro # G8315014
/ea
Key Features
Drill Bit Size
5 mm
Overall Length
86 mm
Flute Length
52 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8315014
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
5 mm
Overall Length
86 mm
Flute Length
52 mm
Shank Dia.
5 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Shank Length
31.5 mm
Drill Point Length
1.50 mm
Maximum Drilling Depth
44 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Metric
Decimal Equivalent
0.1968
List Number
A1211
Standards
DIN 338
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Graphite, Plastic, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.1968, Metric, Non-Coolant Through