  • Mfr # A1211-0.25
  • Zoro # G4796202
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.25 mm
Shank Dia.
0.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-0.25
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.25 mm
Shank Dia.
0.2 mm
Flute Length
3 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
16 mm
Drilling Depth
2.50mm
Drill Point Length
0.0751mm
Maximum Drilling Depth
3 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Number of Pieces
1
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
A1211
Application
For Cast Iron, Steel
Decimal Equivalent
0.0098
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
2 Facet Point
Series
N
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.25 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0098, Metric, Drill Bit Point Type 2 Facet Point, Non-Coolant Through