  • Mfr # A1211-0.27
  • Zoro # G4759522
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.27 mm
Shank Dia.
0.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-0.27
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.27 mm
Shank Dia.
0.2 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
3 mm
Shank Length
16 mm
Drilling Depth
2.50mm
Drill Point Length
0.0811mm
Maximum Drilling Depth
3 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Number of Pieces
1
Standards
DIN 338
List Number
A1211
Application
For Cast Iron, Steel
Decimal Equivalent
0.0106
Flute Type
Spiral
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Series
N
Material Grade - Machining
General Purpose
Drill Bit Point Type
2 Facet Point
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.27 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0106, Metric, Drill Bit Point Type 2 Facet Point, Non-Coolant Through