  • Mfr # A1211-0.35
  • Zoro # G4876903
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.35 mm
Shank Dia.
0.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-0.35
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.35 mm
Shank Dia.
0.3 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
4 mm
Shank Length
15 mm
Drilling Depth
3.40mm
Drill Point Length
0.105mm
Maximum Drilling Depth
4 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
DIN 338
Decimal Equivalent
0.0138
List Number
A1211
Application
For Cast Iron, Steel
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Drill Bit Point Type
2 Facet Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
General Purpose
Series
N
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.35 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0138, Metric, Drill Bit Point Type 2 Facet Point, Non-Coolant Through